Genital Estetik Operasyon

Gebelik Bulantısı ve Kusmalar
07/02/2018
Doğum kusurları nelerdir?
11/07/2018

Genital Estetik Operasyon

GENİTAL ESTETİK OPERASYONLAR

Genital estetik ameliyatlar yerine artık kesi ve dikiş atma gerektirmeyen lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji ile hangi hastalıklara tedavi verilebilmektedir anlatmaya çalışacağım.

Son yıllarda kadınların kendi bedenlerini inceleyip var olan tabuların yıkılması sonrası bedenlerini daha iyi tanır hale gelmişlerdir. Bu kapsamda ilerleyen yaş ile genital bölgede meydana gelen sarkmalar, gebelik ve doğum sonrası gelişen deformasyonlar nedeniyle hem kadınların kabusu olan idrar kaçırmalar daha fazla karşımıza çıkmakta hem de gelişen deformasyonlar nedeniyle cinsel hazda azalmalar meydana gelebilmektedir.

Zannedilenin aksine genital bölgede meydana gelen sarkmalar, renk değişiklikleri, boyut anomalileri biçim farklılıkları kadınların cinsel hayatlarını da olumsuz etkilemektedir. Kadının tek traflı yaşadığı bir sorun bir anda çifterin problemi haline geliyor. Sağlıklı bir cinsel hayat için kadınları bu istekleri göz ardı edilmemelidir.

Diğer taraftan idrar kaçırma kadınlarda %70 oranında görülmektedir. Bu durum yatağa bağımlı hastalarda biraz daha fazladır. Yaş ilerledikçe bu durumla daha sık karşılaşılmaktadır.İdrar kaçırma kadınların günlük hayatta kendilerini kısıtlamalarına neden olmakta, alış verişe giderken çok su içmeme gibi, otobüs yolculuğu öncesi ped kullanma gibi önlemler alarak bu durumu kabullenmektedirler.

Ameliyatsız, ağrısız, dikişsiz, komplikasyonsuz uygulanan lazer işlemleri ile idrar kaçırma ameliyatları, labioplasti( küçük dudak küçültme) opearsyonları, vajinal daraltma operasyonları, genital renk açma işlemleri yapılmaktadır.

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma kadınlar arasında ne yzık ki oldukça sık görülen , hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Yatağa bağımlı hastalarda onların bakımıyla ilgileneleri de oldukça zor duruma düşüren bir hastalıktır.

İdrar kaçırma için işlem vajinal bölgeye uyglanmaktadır. İdrarkaçırma şikayeti olan tüm hastalar öncelikle ürojinekolojik muayeneden geçirilen hastalarımızda idrar kaçırmanın tipi belirlenir. Uygun olan hastalar için lazer tedavisine geçilir. Vajinal probun üzerine tek kullanımlık kılıflar geçirilerek işlem uygulanır. İşlem süresi hastaya göre değişmekle birlikte 20-30 dakika aralığında sürmektedir.Vajinal işlemler ağrısızdır. Aynı günden itibaren ayakta olarak duş alınabilir. 2-3 hafta sonra ilişkiye girilebilir. En az iki seans olarak planlama yapmak gerekir.Etkisi ilk seans sonrasında görülmeye başlanır.

İdrar kaçırmanın lazer ile tedavisinin ilave bir yararı da sonrasında gebe kalınabilip tekrar doğum yapılabilir olmasıdır. Cerrahi operasyonlardan farklarından birisi de burdur.

Kimlere Yapılabilir

Yaş farkı bulunmaksızın her dönem yaşda tüm kadınlara uygulanabilir. Özellikle ileri yaşda olup şeker tansiyon gibi ek hastalıkları olan ameliyat olamayan hastalara tedavi alternatifidir. Çocuk sahibi olmayı isteyen kadınlar için özellikle uygundur. İşlem sonrası yeni gebeliğe engel bir durum oluşturmaz, normal doğum yapmaya engel değildir. Her yaş grubunda şikayeti olan hastaların bu işleme uygunluk açısından değerlendirilmesi gerekir.

Labioplasti (İç dudak Küçültülmesi)

İç dudaklar normalde dış dudakların içinde önde klitorisin ordan başlayarak arkaya doğru devam eden arka tarafta incelerek dış dudaklara karışarak kaybolur. Ergenlik döneminde hormonların etkisi ile büyüme ve renk değişikliği meydana gelebilir. Bazen bu büyüme normalden fazla sarkmalar şeklinde olabilir. Normalden büyük olması genital bölgenin sürekli nemli kalmasına neden olarak sık geçirilen vajinal enfeksiyonlara neden olur.

Bunun dışında sarkmış dudaklar cinsel ilişkiye girme esnasında da acıma, ağrı gibi şikayetlere neden olabilir. Bu gibi şikayetler herkesle paylaşılamayan ve dile getirilemeyen şikayetlerdir.

Yapılan lazer tedavisi ile dikiş atmaya ihtiyaç kalmadan iç dudaklar doğal kıvrımı korunarak daha estetik bir görünüm elde edilebilir.

Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar açısından da koruyucu olacak bu teknikle genital bölge sürekli nemli kalmasından da korunulmuş olacaktır.

Kimlere Yapılabilir

Labioplasti ergenlik dönemini atlatmış tüm kadınlar için uygundur. Uygulama alanı dış bölgede olduğu için bakirelere de yapılabilen bir işlemdir. Kızlık zarı olarak bilinen hymen genital bölgeden 2-3 cm kadar içeridedir ve bu işlem ile herhangi bir yaralanması söz konusu değildir.Genital estetik kaygısı olan, tekrarlayan vajinal enfeksiyonları olan tüm kadınlar için uygun bir yöntemdir.

Genital Beyazlatma

Ergenlik dönemi ile birlikte değişen hormonal yapı ile genital bölgede bir takım değişiklikler meydana gelir. Bunlar anatomik olarak da iç dudaklarda sarkma şeklinde büyüme olarak karşımıza çıkar. Renk olarak da koyulaşması şeklinde olur.

Diğer bir faktör de gebelik dönemleridir. Her bir gebelik döneminde değişen hormonların da etkisi ile genital bölgede renk koyulaşması olacaktır. Bunların bir kısmı doğum sonrası kendiliğinden açılabilir, eğer açılmazsa lazer işlemleri le renk açması uygulanabilir.

Burada hedeflenen etki her bir seansda cilt renginin bir ya da iki tonda açılmasıdır. İstenilen renk tonu için belli aralıklarla birkaç seans uygulanabilir.

Kimlere Yapılabilir

Ergenlik dönemini geçirmiş tüm kadınlara uygulanabilir. Adet dönemi ile uygulama zamanı arasında bir bağlantı yoktur. İstenilen zamanda tedaviye başlanabilir. Doğum sonrası lohusalık bitiminden itibaren uygulanabilir. Emzirmeye herhangi bir etkisi yoktur.

Vajinal Daraltma Operasyonları

Vajinal doğumlar sonrası ne yazık ki vajen duvarı tekrar eski halini alamaz. Her bir gebelik ve doğum sonrası vajen duvarında bir miktar esneme olur. Bu esnemeler ile vajina genişler. Bu durumda sık vajinal enfeksiyonlara, geçmeyen akıntılara hatta bazen ilişki sırasında vajinadan gaz çıkmasına neden olabilir. Bu tarz durumlar kadınların günlük hayatını ve cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir.

Vajinal doğumlar sonrası oluşan genişlemeler için lazer ile vajinal kollajen yapımı artırılarak güçlendirilmesi ile vajen duvarı doğum öncesi sağlıklı yapısına kavuşturulabilir. Vajinal tek kullanımlık kılıflar yardımı ile uygulanan vajinal lazer uygulaması kadın doğum hekimlerince yapılan yaklaşık yarım saatlik bir işlemdir. 2 seans olarak uygulanır.

Kimlere Yapılabilir

Doğum sonrası vajinanın daha hızlı toparlanması için her doğum sonrası uygulanabilir. Cerrahi operasyonların aksine lazer uygulaması sonrası tekrar normal doğum yapılabilir. Her doğum sonrası uygulama yapmak toparlanmanın daha iyi olması açısından daha önemlidir. Diğer taraftan gebelik sayısını tamamlamış hastalarda da birkaç seansda farkedileblir ölçüde vajinal daralma sağlanır.

Menapoz sonrası kuruyan vajen dokusunu hem canlandırmaya hem de güçlendirmeye yardımcı olur.

Geçmeyen İnatçı Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal floranın kendi içinde bir dengesi vardır. Bu florada laktobasil denilen vajinanın asit ortamının oluşmasını sağlayarak bakteri ve mantar üremesini engelleyen ve herhangi bir enfeksiyona neden olmayan bakteriler v ardır. Her hangi bir nedenle laktobasiller vajinal florada azalır ise vajinanın ph dengesi bozulacağından enfeksiyonlar oluşmaya başlayacaktır. Özellikle hormonal değişikliklerin olduğu gebelik dönemi özellikle vajinal mantar gelişimi açısından riskli dönemlerdir.

Cinsel deneyimin başlaması ile dışarıdan alınan bakteriler ile vajinal enfeksiyonlar sıklıkla karşımıza çıkmaya başlar. Bazen tekrar tekrar tedavi verilmesine rağmen geçmeyen enfeksiyonlar ciddi kasık ağrılarına, vajinal kötü koku oluşumuna ve kaşıntılara neden olur. Uzun süreli antibiyotik kullanımı ve yine uzun süreli enfeksiyonlar nedeniyle zayıf düşen vajinal duvarın tekrar kuvvetlenmesini sağlayarak geçmeyen vajinal enfeksiyonların da tedavisinde FDA’in de onayladığı vajinal lazer işlemleri uygulanabilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Anında Randevunuzu oluşturabilirsiniz...
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?