Vajinismus

Doğum Kontrol Yöntemleri
08/10/2017
İdrar Kaçırma
08/10/2017

Vajinismus

Vajinismus Nedir?

Vajinismus  cinsel ilişki sırasında pelvik taban(alt taban)  kasları  yani vageni  saran kasların , kadının isteği haricinde kasılması ile vagen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da ağrılı hale gelmesidir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus  bir hastalık değildir. Vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus  bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte  bizzat  yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler  bu fobinin gelişmesine neden  olur. Vajinismus  kapalı  toplumlarda  daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış öğretiler  sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur.

Bu toplumlarda  çocukluktan  beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilen  bazı öğretiler vardır. Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği  ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismus ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu   evlenmeden  önce  kadınların kötü cinsel tecrübelerini  paylaşması ile oluşur.

Kadın bu korkuyu aklında öyle büyütür ki  sevdiği  eşi ile çok istemesine rağmen,  istem dışı vaginal  ve vücut kasılmaları nedeniyle  cinsel  birliktelik yaşayamaz. Vajinismus  eşlerini severek evlenen  kadınlarda da görülür. Bu kadınlar sevişmeden zevk alırlar, cinsel istekleri gayet  iyidir. Ancak penisin  vagene girişi  sırasında  kendilerinin bile fark etmediği   kasılmalar nedeniyle  cinsel birliktelik gerçekleşmez.

Vajinismus Çeşitleri;

1. Primer vajinismus: hiç ilişki yaşamamış kadınlarda ilk ilişkisine dair korkularının olması,yanlış inanışlar ve bazen bunlara eşlik eden bazı patolojilerden kaynaklı ilk ilişkisinde vajinal girişe izin vermemesi.

2. Sekonder vajinismus: daha önce cinsel ilişkiye girebilen fakat daha sonradan oluşmuş bazı nedenlerden (doğum,jinekolojik muayene, taciz,tecavüz, vajinal bir operasyon) dolayı vajina girişine izin vermemesi

3. Atipik vajinismus: herhangi bir sebebe dayandırılamayan tip.

4. Disparoni:  Cinsel ilişki sırasında “ağrı, acı, batma veya yanma hissetmek” dir.  Bazen sekonder vajinismusun altında yatan neden de disparoni olabilmektedir.

Vajinismus Nedenleri;

Vajinismus %90 psikolojik kökenli olsa da % 10’luk bir kısım yapısal nedenlerden kaynaklı olabilir. Bu durum yapılacak psikolojik muayene ve jinekolojik muayene sonucunda çok rahat anlaşılabilmektedir.

Yapısal nedenler; kızlık zarının yüksek kenarlı veya kalın olması, zarda çeşitli anormalliklerin olması, bartolin absesi (kist), vulvar vestibulit sendrom (ilişki sırasında ağrıya neden olan bir bozukluk), vajinit (vajina iltihabı), PID ( kadında üst genital sistemin yani uterus (rahim), tüpler, overler (yumurtalıklar) ve bunların etrafındaki karın zarının (periton) enfeksiyonudur.)

WeCreativez WhatsApp Support
Anında Randevunuzu oluşturabilirsiniz...
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?