Doğal Doğum

Normal Doğum
16/10/2017
Sezeryan Doğum
16/10/2017

Doğal Doğum

Doğal Doğum

Doğum en basit tanımla bebeğin doğum kanalından çıkışıdır.

Daha detaylı bir tanım yapacak olursak; Doğum ilkel beyin tarafından kontrol edilen, oksitosin gibi hormonların aktif rol oynadığı, aynı zamanda annenin doğum coşkusu veya tam tersi korku gibi duyguları yoğun olarak hissettiği, içgüdüsel gerçekleşen bir kas eylemidir.

Doğal doğum ise; kendiliğinden başlayan, doğal hormonların aktif olarak salgılandığı, mümkün olduğunca rutin müdahalelerin yapılmadığı, doğumdan hemen sonra anne ve bebeğin çıplak olarak buluştuğu ve mümkün olduğunca uzun süre bir arada kaldıkları doğum şeklidir.

Aslında doğal doğum, normal doğumun kendisidir. Ama fark anne ve bebeğin ihtiyaçların ön planda tutulmasıdır. Günümüzde normal doğum tanımının içi o kadar boşaltılmıştır ki geriye kalan doğum tanımı sadece bebeğin doğum kanalından çıkması şeklinde kalmıştır. Hatta son zamanlarda bir adım daha ileri götürülerek ‘normal doğum tehlikelidir, sezaryen ameliyatı ile doğum en iyi doğum yöntemidir’ şeklinde söylemler duyulmaktadır.

Günümüzde normal doğumlarda rutin müdahaleler çok sık kullanıldığı için anne ve bebeğin en basit ve en önemli ihtiyaçları be yazık ki unutulmuştur. Bu rutin müdahaleler annenin aç bırakılması, hareket özgürlüğünün kısıtlanması, lavman, epidural anestezi, suni sancı gibi ilaçlarla doğumun hızlandırılması, epizyotomi, kordonun erken kesilmesidir. Doğum sonrası bebeğin anne göğsüne verilmeyip bebek odasına bakım için götürülüp, aşılarının acilen yapılması da son derece gereksiz bir uygulamadır.

Doğumlar başlama zamanı belli, süresi sabit, her annenin ihtiyaçlarının aynı olduğu bir eyleme dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Günümüzde doğum medikal yardım almadan gerçekleşemeyecek bir süreç gibi algılanmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her annenin öncelikli ihtiyaçları farklıdır. Bir anne için doğumda öncelikli ihtiyaç mahremiyet ve fiziksel doğum ortamı iken başka bir anne için doğumun coşkusunu hissetmek yani epidural anestezi uygulanmaması olabilir.

Ne yazık ki uygulanan bu rutin müdahalelerin yararı günümüzün tıbbında kesinlik kazanamamıştır. Bir müdahale doğru zamanda uygulandığında bir anne veya bebeği kurtarıyorken herkese uygulandığında yarardan çok zarar getirebilmektedir.

Unutmayınız ki doğum içgüdüsel, normal, doğal ve sağlıklıdır.

WeCreativez WhatsApp Support
Anında Randevunuzu oluşturabilirsiniz...
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?